Katalog stron protestanckich
... czyli blog o chrześcijańskim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Jak budować przyjaźń z Bogiem

Możesz być tak blisko Boga, jak tylko sobie życzysz.
Nad przyjaźnią z Bogiem trzeba pracować, tak jak nad każdą inną.

1. Wybierz szczerość wobec Boga
Pierwszym elementem budowania bliskiej przyjaźni z Bogiem jest całkowita szczerość, jeśli chodzi o twoje porażki i emocje. Bóg nie oczekuje od ciebie doskonałości, ale nalega byś był wobec niego całkowicie uczciwy.
Przyjaciele Boga, o których czytamy w Biblii, byli wobec niego szczerzy. Przed swoim Stwórcą odkrywali swoje uczucia, potrafili narzekać, wykazywać podejrzliwość, oskarżać i spierać się z Nim.
Prawdziwa przyjaźń oparta jest na otwartości. To co może się wydawać zuchwalstwem, Bóg postrzega jako autentyczność. Bóg przysłuchuje się emocjonalnym wyznaniom swoich przyjaciół i jest znudzony przewidywalnymi, napuszonymi sloganami. By być Bożym przyjacielem, musisz być przed Nim szczery i przyznawać Mu się do swoich rzeczywistych uczuć, a nie demonstrować to, co wydaje ci się, że powinieneś czuć lub myśleć.
Możliwe, że potrzebujesz wyznać, że odczuwasz wobec Boga jakiś ukryty gniew, czy urazę, bo w jakiejś swerze życia poczułeś się przez Niego okłamany lub rozczarowany.
Zgorzkniałość jest największą przeszkodą w zaprzyjaźnieniu się z Bogiem. Antidotum na to może być uświadomienie sobie, że Bóg działa zawsze w naszym najlepszym interesie, nawet jeśli to, co się dzieje, jest bolesne i nie wiemy, dlaczego nas to spotkało. Wyrzucenie z siebie urazy i ujawnienie prawdziwych odczuć, to pierwszy krok do uzdrowienia.
Wyrażanie wątpliwości jest często pierwszym krokiem do wejścia na wyższy poziom przyjaźni z Bogiem.

2. Wybierzmy posłuszeństwo Bogu przez wiarę.
Zawsze, gdy ufasz Bożej mądrości i robisz wszystko, o cokolwiek On cię poprosi, nawet wtedy, gdy nie wiesz, czemu ma to służyć, pogłębiasz swą relację z Bogiem.
Posłuszeństwo to warunek bliskiej przyjaźni z Bogiem. On powiedział: "Jesteście moimi przyjaciółmi, jeśli czynicie to, co nakazuję" (J 15:14)
My jesteśmy przyjaciółmi Boga, ale nie jesteśmy mu równi. On jest naszym kochającym przywódcą, a my za nim idziemy.
Nie jesteśmy Bogu posłuszni z obowiązku, obawy czy przymusu, ale dlatego, że Go kochamy i ufamy, że On wie, co jest dla nas najlepsze.
Często namawia się chrześcijan do zrobienia dla Boga czegoś "wielkiego". W rzeczywistości Bóg jest bardziej zadowolony, gdy robimy dla niego małe rzeczy, które wynikają z posłuszeństwa podyktowanego miłością. Czyny te mogą przejść niezauważone przez innych, ale Bóg je dostrzega i uważa za akty uwielbienia.
Proste akty posłuszeństwa Bóg ceni bardziej niż nasze modlitwy, wychwalanie Go czy datki pienieżne.

3. Wybierz to, co ma wartość dla Boga.
Przyjaciela cechuje to, że dba o to, co ważne dla drugiej osoby. Im bardziej się stajesz Bożym przyjacielem, tym bardziej troszczysz się o rzeczy, o które on się troszczy, smucisz się tym, co jego smuci i cieszysz się tym, co jemu sprawia przyjemność.
O co najbardziej troszczy się Bóg? O odkupienie swojego ludu.
Sprawą najdroższą sercu Boga jest śmierć Jego Syna. Następną z najdroższych dla niego spraw jest to, by Jego dzieci dzieliły się tą wiadomością z innymi.
Boży przyjaciele mówią swoim przyjaciołom o Bogu.

4. Zapragnij przyjaźni z Bogiem ponad wszystko inne.
Prawda jest taka, że to od nas zależy jak blisko Boga będziemy się znajdować. Bliska przyjaźń z Bogiem to kwestia wyboru, a nie dzieło przypadku. Musisz o nią swiadomie zabiegać. Czy rzeczywiście pragniesz jej bardziej niż czegokolwiek innego? Jakie ma ona dla ciebie znaczenie? Czy jest warta poświęcenia jej innych rzeczy? Czy warto się wysilać i wyrabiać w sobie niezbędne dla niej nawyki czy nabywać służące jej umiejętności?
Być może jesteś osobą, która niegdyś była gorliwa dla Boga, ale poźniej straciła zapał. To był problem chrześcijan z Laodycei - wygasła ich pierwsza miłość. Czynili wszystko, co właściwe, ale jedynie z obowiązku. Jeśli przeżywasz duchowe rozterki, to nie będź zaskoczony, gdy Bóg dopuści w twoim życiu bolesne doświadczenia.
Ból podsyca w nas determinację do działania. Ładuje nas energią do zmieniania rzeczywistosci, którą na codzień nie dysponujemy. Jest Bożym sposobem na poderwanie nas z letargu. Nasze problemy nie są kara, ale wezwaniem ze strony kochającego Boga do przebudzenia się.
Istnieje jednak łatwiejszy sposób odzyskania gorliwości dla Boga - proś Boga, by ci ją dał i nie ustawaj w tym dotąd, aż ją otrzymasz.

Nie istnieje absolutnie nic, co mogłoby być ważniejsze niż budowanie osobistej przyjaźni z Bogiem. Ten związek trwał będzie wiecznie.

Spis postów dotyczących celów chrześcijańskiego życia ułożony chronologicznie

sobota, 11 listopada 2006, iwka_jakkwiat

Polecane wpisy

  • Gdy Bóg wydaje się być daleko

    Bez względu na to, jak się czujesz, Bóg jest realny. Najwyższym poziomem uwielbienia jest chwalenie Boga bez względu na na ból, który odczuwamy, dziękowanie Mu,

  • Istotą uwielbienia jest poddanie

    Istotą uwielbienia jest poddanie. Poddanie się Bogu jest naturalną reakcją na wspaniałą Bożą miłość i miłosierdzie. Bóg chce twego życia i to całego. Nie satys

  • Co sprawi że Bogu radość?

    Co powinieneś zrobić, by Bóg patrząc na twe życie uśmiechnął się z zadowolenia? 1. Bóg uśmiecha się, gdy go kochamy ponad wszystko. Tym, czego Bóg od ciebie naj

Komentarze
Gość: Yo, 80.54.191.*
2009/03/09 22:14:55
... uwielbiam fanatyczno-religijne teksty :)
-
Gość: Jurek67, *.czajen.pl
2011/12/31 11:20:24
Albo posłuszeństwo, albo przyjaźń. To się wyklucza. Kochać Boga i każdego człowieka należy bezwarunkowo. Bóg niczego od nas nie wymaga i niczego nie nakazuje. Kocha nas takimi, jakimi jesteśmy.
Polecam cudowny zbiór książek "Rozmowy z Bogiem", "Przyjażń z Bogiem" i "Jedność z Bogiem".
To nie są książki dla zagorzałych Chrześcijan, ale dla każdego kto potrafi czuć i myśleć.
-
Gość: Rys, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2017/08/15 01:38:12
Jak sie kopiuj/wklej robi badz spisuje czyjeś kazanie to nalezy podpisać nazwiskiem autora.
Chrześcijaństwo po prostu - najtrudniejsze